W piątek 01.12.2023 odbyło się tradycyjne Spotkanie Krótkofalowców zorganizowane przez OT 31 PZK oraz klub SP9PRO działający przy SITG oddział Rybnik w kluborestauracji NOT w Rybniku-Niedobczycach. Zebranie na Rymerze zostało ogłoszone jako zaproszenie dla wszystkich krótkofalowców i sympatyków krótkofalarstwa w komunikacie PZK nr.4 5/2023, na forum oddziałowym ot31@groups.io oraz na stronie internetowej OT 31 PZK – Rybnickiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców.
Zgłoszenia przyjmował Romuald SP9FTJ i Andrzej SP9N. Na spotkanie zapisało się 56 osób. Prawdopodobnie z powodu zimowej aury z dużymi opadami śniegu, dwóm kolegom nie udało się dojechać do NOT-Rymer. Przybyli koledzy z OT 06, OT 11, OT12, OT 29, OT 31, OT 50 oraz niestowarzyszeni w PZK.
Prowadzącym i gospodarzem spotkania był tradycyjnie nestor krótkofalarstwa na ziemi rybnickiej, kolega Wojciech SP9PT. Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych Wojciech SP9PT wspomniał, a wszyscy minutą ciszy uczcili kolegów z naszego regionu i Rybnickiego Oddziału Terenowego, którzy odeszli do wieczności od ostatniego Spotkania Barbórkowego w grudniu 2022 roku: Jerzego SP9CRJ i Bronisława SP9WZO.

Następnie zgromadzeni na Spotkaniu Barbórkowym wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji przygotowanej przez kolegę Janusza SP9FIH, który w październiku i listopadzie przebywał na wyprawie DX-owej na atolu Manihiki w archipelagu Wysp Cooka Północnych pracując pod znakiem E51JAN. Janusz opowiedział jak przebiegały przygotowania do wyprawy, jak załatwić licencję nadawczą, opowiedział o podróży przez Dubaj, Nową Zelandię, Wyspy Cooka Południowe z kilkudniowym pobytem na odebranie licencji i oczekiwaniem na samolot na Manihiki. Mieliśmy okazję zobaczyć zdjęcia dokumentujące podróż, warunki lokalowe na wyspie, architekturę tej maleńkiej wysepki, zdjęcia anten i pomieszczenia radiowego z wszechobecnymi małymi jaszczurkami. Dowiedzieliśmy się jak w tak egzotycznych warunkach poradzić sobie z instalacją anten co może się przydać wszystkim którzy maja problemy z instalacją swoich anten. Janusz SP9FIH w prelekcji zwrócił uwagę na praktyczną stronę wykorzystania nowych emisji jak FT8 i FT4. Uczestnicy spotkania zadawali szczegółowe pytania i dzięki temu dowiedzieliśmy się o kosztach podróży ilości przeprowadzonych QSO z podziałem na kontynenty, pasma i emisje, sposób ubiegania się o licencję. Prelekcję zakończyły gromkie brawa w podziękowaniu za wspaniałą prelekcję. Po prelekcji kolega Wojciech SP9PT w imieniu SITG podarował Januszowi SP9FIH pamiątkowy kubek z „Karczmy Górniczej” tradycyjnie organizowanej na święto św. Barbary.
Po prezentacji prezes OT31 PZK Eugeniusz SQ9HZM podziękował Wojciechowi SP9PT za prowadzenie spotkania, a Januszowi SP9FIH za prelekcję. Gienek SQ9HZM w skrócie przedstawił działania zarządu i osiągnięcia OT 31 za ostatni rok oraz zaprosił uczestników spotkania do wzięcia udziału w Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym, które odbędzie się 17 grudnia 2023 roku i na którym zarząd złoży szczegółowe sprawozdanie za ostatnie 4 lata działalności.
W następnym punkcie wysłuchaliśmy sprawozdania Prezesa PZK kolegi Tadeusza SP9HQJ z bieżącej działalności PZK oraz stanu naszej organizacji. Prezes poinformował zgromadzonych o Krajowym Zjeździe PZK, który w maju 2024 r. wybierze nowe Prezydium PZK i Komisję Rewizyjną. Kolega Tadeusz wręczył znaczek PZK najmłodszemu stażem krótkofalowcowi na spotkaniu oraz proporczyki z logo PZK.
Kolega Hubert SP9MDY przedstawił uczestnikom spotkania historię klubu SP9KJU w Raciborzu, który obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia przedstawiając kopie dokumentów. Dowiedzieliśmy się, że krótkofalarstwo na ziemi raciborskiej istniało przed II wojną światową kiedy Racibórz pozostawał w niemieckiej części Górnego Śląska.
Następnie kolega Adam SQ9S podsumował Zawody Rybnickie (ZR) 2023, a Prezes OT 31 wręczył nagrody, dyplomy i puchary zwycięzcom poszczególnych kategorii. Kolega Adam zauważył, że Zawody Rybnickie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a 180 zawodników sklasyfikowanych w tegorocznej edycji zawodów sprawia, że są to najliczniejsze zawody krajowe w SP. Za zwycięstwo w Zawodach Rybnickich – puchary, dyplomy oraz nagrody odebrali koledzy Andrzej SP9N, Kazimierz SP9GFI. Dyplomy za II i III miejsca odebrali Remigiusz z klubu SP9-31-044, Dariusz SP9MQA oraz klub SN60KJU (odebrał SP9MDY). Reszta pucharów, nagród i dyplomów dla zwycięzców została wcześniej rozesłana pocztą.
Na koniec spotkania prezes SQ9HZM w imieniu zarządu i członków oddziału podziękował Januszowi SP9FIH za obecność na naszym spotkaniu i prezentację DX-ową ofiarowując na pamiątkę okolicznościowy pendrive z nadzieją że przy następnej wyprawie Janusza znajdzie się na nim jeszcze więcej QSO z członkami OT 31 PZK. Ze zgromadzonych na sali, wybrano trzech kolegów, którzy na pamiątkę spotkania także otrzymali okolicznościowe pendrivy; szczęśliwcami okazali się: Artur SQ9BDB, Piotr SP9TPV oraz Wiesław SQ9V.
Na tym spotkanie się nie skończyło, bo jeszcze długo rozmawiano na tematy krótkofalarskie.
Ostatni uczestnicy opuścili spotkanie około 20:30.

Gienek SQ9HZM

Link do zdjęć ze spotkania wykonanych przez Wiesława SQ9V: Rymer 2023.

Kategorie: Aktualności

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *