W dniu 17 czerwca 2023 klub krótkofalowców SP9PKM działający w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie został poproszony o prezentację krótkofalarstwa na organizowanej co roku Industriadzie.

Industriady w tym roku były organizowane w 46 miastach południowej Polski i miały na celu przybliżyć historię techniki, głównie przemysłowej. Imprezy odbywały się w formie festynów i wielu hobbystów z różnych dziedzin mogło się zaprezentować próbując zarazić swoimi pasjami zgromadzonych uczestników. Nie inaczej było w Pszowie gdzie na terenie byłej kopalni węgla KWK Anna przy szybie Chrobry i budynku maszyny wyciągowej odbyła się kolejna Industriada.

Przygotowania do imprezy krótkofalowcy z SP9PKM rozpoczęli dużo wcześniej na spotkaniach klubowych. Jako, że nie była to pierwsza impreza w plenerze jaką przygotowali klubowicze to wszystko szło sprawnie. Role zostały podzielone, a na dzień przed Indutriadą nad terenem festynu z wykorzystaniem szybu Chrobry zawisła antena Delta 80 m, LW 54 m współpracujący ze skrzynką dostrajającą SG 230, dipol wielopasmowy oraz antena na 2m i 70 cm X-200. W postawionym pawilonie SP9PKM przygotowano wiele stanowisk radiowych. Do pracy na FT8 Janusz SP9UOP przygotował FT 847 z modemem i komputerem, do pracy na KF Mariusz SQ9DIQ postawił FT 991A, Roman SQ9KRD podłączył TS 590 SD, Łucjan SP9-31-087 mógł wypróbować pod antenami swojego FT 450. Bogusław SQ9JJH zaprezentował radia z poprzedniego wieku, stare mierniki elektryczne oraz lampowy TRX TEMPO one, całość dopełnił FT 897 który Eugeniusza SQ9HZM podłączył do anteny na UKF i VHF. Stanowisko uzupełniały ręczniaki, komputery, monitory, zasilacze, przełączniki anten, mierniki. W zawieszaniu anten i przygotowaniu stanowisk radiowych uczestniczyli ponadto Walery US8IN, Józef SP9HVW, Stanisław SP9TPB, Leszek SP9WZJ, Wojciech SQ9JKW, Szymon SQ9KRC i Ireneusz SQ9JXJ. Stanowiska SP9PKM „ pilnowały” żywe ptaki drapieżne, sokół oraz sowa puchacz od Ireneusza SQ9JXJ, które były dodatkowym magnesem przyciągającym do naszego polowego klubu.

W trakcie Industriady SP9PKM słyszany był na wszystkich pasmach a zainteresowanie naszym hobby było duże. Co prawda większość odwiedzających tylko oglądała stanowiska ale kilkanaście osób zatrzymywało się na dłużej słuchając naszych odpowiedzi na zadawane pytania. Byli też tacy zainteresowani, którzy zapalili się do krótkofalarstwa i obiecali kontakt z klubem. Mamy nadzieję, że nie był to słomiany zapał i nasze akcje promocyjne poszerzą grono radioamatorów.

 

Gienek SQ9HZM

Kategorie: Aktualności

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *