[zmodyfikowane logo ze strony SPDXContest]

Zawody SP DX Contest 2023 – Wszystkie ręce na pokład!

Przed nami najważniejsze i najbardziej prestiżowe dla krótkofalarstwa polskiego zawody SP DX Contest 2023, które po raz pierwszy zostały zorganizowane 90 lat temu. W zeszłym roku zawody się nie odbyły z uwagi na solidarność z krótkofalowcami z Ukrainy, którzy na skutek napaści Rosji na ich kraj mieli zawieszone pozwolenia radiowe i nie mogli wziąć udziału w SP DX C. Zawody odbywają się zawsze w pierwszy pełny weekend kwietnia, który w tym roku przypada 1 i 2 kwietnia.

SP DX Contest jest imprezą międzynarodową, przyjazną formą współzawodnictwa dla stacji SP, przy udziale krótkofalowców z całego świata dlatego od ilości stacji polskich zależy jak społeczność radioamatorów oceni naszą organizację. W SP DX Contest jest miejsce dla każdej stacji SP niezależnie czy startujemy na wynik, czy żeby tylko rozdać punkty, czy tylko mile spędzić czas przy radiu. Organizatorzy spodziewają się jak zwykle silnej reprezentacji zagranicznej. Nasz SP DX Contest cieszy się wśród krótkofalowców z całego świata uznaniem i jest ceniony jako nieliczne zawody tego typu .

Renoma SP DX C wzrośnie, jeżeli wystartujemy licznie bo liczba stacji ze świata jest proporcjonalna do liczby słyszanych stacji polskich. Nieważne więc, czy ktoś jeszcze nigdy nie startował, czy jest to kolejny SP DX C to wystartujmy bo po prostu nie może nas zabraknąć.

Organizatorzy w związku z bieżącymi wydarzeniami na Ukrainie podjęli decyzję o wyłączeniu stacji z Rosji i Białorusi z udziału w SP DX Contest 2023. Łączności stacji SP z ww. krajami nie będą punktowane i nie zaliczają się jako mnożnik.

Stacje polskie nadają jednoliterowy skrót województwa. Np. 59G na SSB, 599G na CW. Link do regulaminu SP DX Contest:  SP DX CONTEST 2023 (pzk.org.pl)

Nasz Rybnicki Oddział Terenowy PZK od wielu lat aktywnie podchodzi do zawodów plasując się zawsze w czołówce najbardziej aktywnych OT w Polsce z pierwszymi miejscami włącznie. Na wniosek naszego OT został zaakceptowany i przyjęty nowy regulamin Współzawodnictwa Oddziałów Terenowych PZK przeprowadzanego w zawodach SP DX Contest. Zasadnicza różnica w stosunku do starego regulaminu polega na tym, że obliczenia dokonywane będą po liczbie QSO (kiedyś punktów) oraz pod kątem większej przejrzystości w ocenie stacji i dostępności do regulaminu.

Zapraszam do udziału w tegorocznej edycji SP DX Contest bo od liczby stacji z naszego oddziału (współczynnik uczestnictwa) oraz ilości przeprowadzonych łączności w SP DX Conteście zależy miejsce OT 31 PZK we współzawodnictwie OT.  Tak jak w poprzednich latach stacje z naszego oddziału, które w zawodach przeprowadzą minimum 50 łączności będą brały udział w losowaniu cennych nagród. Dwie nagrody ufunduje nasz oddział, ale pula nagród może się zwiększyć jeżeli znajdą się indywidualni sponsorzy. Losowanie nagród przeprowadzimy na giełdo-spotkaniu w Pszowie po ogłoszeniu wyników. Link do regulaminu współzawodnictwa OT: Wspolzawodnictwo-Regulamin-2023.pdf (pzk.org.pl)

                                                                                        73! Gienek SQ9HZM

Kategorie: Aktualności

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *