Industriada 2022 odbywała się w wielu miastach Górnego Śląska. Miejscem Industriady w Pszowie był teren przylegający do szybu Chrobry byłej kopalni KWK Anna wraz z maszynownią. Krótkofalowcy z klubu SP9PKM przy MOK w Pszowie zostali drugi raz z rzędu poproszeni o prezentację naszego hobby w trakcie imprezy.

Na lipcowym spotkaniu klubowym kolega Roman SQ9KRD zaproponował aby tegoroczna prezentacja krótkofalarstwa była zrobiona z większym rozmachem a wszyscy zebrani poparli tą propozycję. Ustalono harmonogram działań i podział zadań dla poszczególnych członków klubu. Na 3 tygodnie przed imprezą klubowicze przeprowadzili wraz z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury Markiem Hawlem (głównym organizatorem Industriady w Pszowie) oględziny miejsca imprezy z zaplanowaniem stanowiska radiowego i możliwości rozwieszenia anten krótkofalarskich.

W przeddzień Industriady czyli w piątek 2 września dzień klubowy odbył się przy szybie Chrobry i upłynął głównie na rozwieszaniu anten krótkofalarskich. Zainstalowaliśmy drutowe anteny: od Romana SQ9KRD deltę o obwodzie 80 m, od Mariusza SQ9DIQ long wire o długości 41 m ze skrzynką dostrajającą CG 3000, klubowego dipola z trapami skracającymi antenę o wymiarach 2 x 13,5 m oraz „pałkę kolejową RADMOR” na pasmo 2 m, która została w sobotę 3 września podmieniona przez Mariusza SQ9DIQ i Romana SQ9KRD na antenę 2m/70cm Diamond X-200.
Do zawieszenia anten wykorzystaliśmy wieżę szybową szybu Chrobry, budynek maszynowni oraz budynek magazynu.
W sobotę 3 września przywieźliśmy sprzęt krótkofalarski i urządziliśmy specjalnie przygotowany pawilon instalując urządzenia nadawczo-odbiorcze będące własnością klubu a także sprzęt indywidualny. Janusz SP9UOP zorganizował stanowisko do pracy emisją FT8 instalując własny sprzęt w postaci radia Yaesu FT 847 ze skrzynką antenową, modemem do emisji cyfrowych oraz komputer z oprogramowaniem. Roman SQ9KRD przywiózł Kenwooda TS-590 SD i razem z Mariuszem SQ9DIQ zadbali o przełączniki, monitory, urządzenia SDR i dwa komplety urządzeń pomiarowych. Bogdan SQ9JJH zaprezentował na stanowisku lampowy TRX Heathkit. Józef SP9HVW obok urządzenia retro postawił własnoręcznie zbudowany TRX Husarek z wyświetlaczem dotykowym. Całość uzupełnił klubowy Icom 746 PRO, oraz Yaesu FT 897 przywieziony przez Eugeniusza SQ9HZM podłączony na stałe do anteny UKF.
Żeby wszystkie urządzenia zmieścić w pawilonie musieliśmy rozłożyć dodatkowy stół. Pogoda w dzień Industriady była słoneczna a korzystających z propozycji programowej imprezy było bardzo dużo. Czasami było bardzo głośno ponieważ na miejscu zbudowane zostały dwie sceny ze sprzętem nagłośnieniowym. W związku z dużą ilością decybeli sprawdziła się praca emisją FT8 a na fonii nadawaliśmy gdy robiło się nieco ciszej. Znakomicie spisały się wysoko wiszące anteny dzięki którym przeprowadziliśmy z terenu Industriady wiele ciekawych łączności. Mocą 100 W na SSB a 50 W na FT8 dowoływaliśmy się bez problemu do stacji VK, JA, PY, EA8.
Pyszne ciasto upiekła dla naszej ekipy Monika – XYL Romana SQ9KRD, a grochówka z terenowej garkuchni smakowała wyśmienicie. Około godziny 19-tej rozjechaliśmy się do domów, a w poniedziałek 5 września zdemontowaliśmy anteny.
Zaangażowani w organizację i przygotowania stanowiska SP9PKM byli koledzy: Mariusz SQ9DIQ, Józef SP9HVW, Gienek SQ9HZM, Bogusław SQ9JJH, Ireneusz SQ9JXJ, Roman SQ9KRD, Stanisław SP9TPB, Janusz SP9UOP, Leszek SP9WZJ – pod kierownictwem Jurka SP9FUC, kierownika naszego klubu SP9PKM.

Gienek SQ9HZM

Zdjęcia z Industriady w naszej galerii oddziałowej.

Kategorie: Aktualności

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *