W piątek 29 listopada odbyło się tradycyjne Spotkanie Krótkofalowców zorganizowane przez OT 31 PZK oraz klub SP9PRO działający przy SITG oddział Rybnik w restauracji „Klub NOT” w Rybniku-Niedobczycach. Na spotkanie zapraszaliśmy wszystkich chętnych, którzy wcześniej zapisali się zgłaszając swój akces. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Oddziałów Terenowych PZK: 06, 13, 15, 29, 31, 50 oraz krótkofalowcy niezrzeszeni.
Spotkanie o 16:30 otworzył Wojciech SP9PT przedstawiając program. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć Kolegów, którzy w minionym roku odeszli do wieczności. Wspominaliśmy Romana SP9RU z Rybnika, Zenona SP5ADE z Garkowa Nowego i Tadeusza SP9TNN z Leszczyn.
Następnie prezes Oddziału Rybnickiego, Eugeniusz SQ9HZM przedstawił sprawozdanie z działalności Oddziału w minionym okresie oraz w zastępstwie nieobecnego skarbnika zrelacjonował stan finansów.
W dalszym przebiegu spotkania nastąpiły prelekcje:
Leszek SP6CIK opowiedział o swoich tegorocznych wyprawach DX-owych, z których był aktywny wspólnie z Januszem SP9FIH. Wiosennej (19 kwietnia – 4 maja) z Bhutanu, z okolic przełęczy Dochula jako A52CI oraz jesiennej (23 października – 6 listopada) z Madagaskaru, z wyspy Nosy Be jako 5R8CI. Opowiedział o warunkach pobytu, warunkach antenowych i sprzętowych, zrelacjonował statystyki aktywności na pasmach różnymi emisjami. Równolegle z relacją zebrani mogli obejrzeć dokumentację na wyświetlanych slajdach.
Zdjęcia z Bhutanu są opublikowane na stronie z wyprawy
Kilka zdjęć z Madagaskaru można obejrzeć na stronie QRZ.com
Kolejnym prelegentem był Andrzej SP9DVQ. Opowiedział o współczesnych możliwościach krótkofalarskich łączności satelitarnych.
Tego typu aktywność, wymagająca specjalnego rodzaju anten, nie jest powszechnie znana wśród większości krótkofalowców. Ale Andrzej jako aktywny operator w tej technice, przekazał informację, że środowisko operatorów w Polsce stale powiększa swoją liczebność. W skrótowy ale przystępny sposób podał podstawowe parametry sprzętu, opisał miejsca na pasmach gdzie takie łączności się odbywają, zachęcał do zainteresowania się łącznościami satelitarnymi lub przynajmniej do nasłuchu. Ciekawostką było przedstawienie historii satelity Oscar-7. (jedną ze stron opisującą tą historię jest astronet.pl)
Po przerwie, poproszono kolejnych gości, Kasię SQ7OYL oraz Przemka SP7VC o ich wrażenia z wyprawy do Finlandii oraz na wyspy Alandzkie skąd ich wyprawa była aktywna różnymi emisjami na pasmach HF oraz wyższych, gdzie uaktywniono kolejne rzadkie kwadraty położone m.in. nieopodal granicy z Rosją. Prelekcja była także dokumentowana pokazem slajdów.
Następnie dokonano oficjalnego przedstawienia wyników tegorocznych Zawodów Rybnickich. Odczytano zwycięzców w poszczególnych kategoriach, obecnym wręczono dyplomy za czołowe miejsca. Spośród uczestników zawodów wylosowano także dodatkową nagrodę. Szczęście dopisało Arturowi SP3CW.
Podziękowaliśmy za udział w zawodach. Mamy nadzieję, że w kolejnych, uczestnictwo zarówno stacji spoza okręgu rybnickiego jak i stacji naszego regionu oraz innych będących członkami naszego Oddziału, będzie równie liczne. W tegorocznej edycji Zawodów Rybnickich wzięło udział 167 stacji.
Pełne wyniki zawodów opublikowano na naszej stronie.
Mamy nadzieję spotkać się w podobnym gronie w przyszłym roku.
Link do zdjęć ze spotkania wykonanych przez Wiesława SQ9V: Rymer 2024.
0 komentarzy